“Навчання більше не буде базуватися на запам’ятовуванні”

Професор теоретичної фізики Мітіо Каку про майбутнє шкіл і університетів через 100 років

Минулого року газета The New York Times назвала Мітіо Каку одним із найрозумніших людей у Нью-Йорку. Американський фізик японського походження провів ряд досліджень у сфері вивчення чорних дір і прискорення розширення Всесвіту, став засновником теорії string, визнаної основною моделлю фізики. В активі вченого – вісім книг-бестселерів, цикли передач на BBC та Discovery. Каку – викладач зі світовим ім’ям: він професор теоретичної фізики в університеті Нью-Йорка, багато подорожує по світу з лекціями. Мітіо Каку розповів журналістам, якою він бачить освіту майбутнього.

 • У своїй книзі “Фізика майбутнього” ви пишете, що освіта буде базуватися на інтернет-технологіях і ґаджетах типу Google Glasses. Які ще глобальні зміни відбудуться у сфері навчання?

– Найголовніше – навчання вже не буде базуватися на запам’ятовуванні. Зовсім скоро комп’ютери й окуляри Google Glass трансформуються в крихітні лінзи, що надають можливість завантажувати всю необхідну інформацію. Вже існують окуляри доповненої реальності, у яких є така функція. Тому через рік-два школярі і студенти на іспитах зможуть запросто шукати відповіді на питання в інтернеті: досить моргнути – і з’явиться потрібна інформація. З одного боку, не потрібно буде перевантажувати мозок марними знаннями, основний відсоток яких, як показує практика, згодом не використовується. З іншого – вивільнений розумовий резерв переорієнтується на розвиток здатності думати, аналізувати, аргументувати і приймати в підсумку правильні рішення.

Щоб домогтися реального успіху, потрібно розвивати ті здібності, які недоступні роботам: креативність, уяву, ініціативу, лідерські якості. Суспільство поступово переходить від товарної економіки до інтелектуально-творчої.

 • В такому випадку відпаде необхідність і в іспитах, і в викладачах?

– Безумовно, ми станемо більш автономними, будемо брати більшу відповідальність за своє життя, відповідно, не знадобляться будь-які “контрольні органи”. Люди стануть освічувати самі себе, причому реально усвідомлюючи, які саме знання їм потрібні. А якщо потрібна допомога, вони отримають її, наприклад, у “розумної” стіни. Дуже скоро такі пристрої, базовані на технологіях штучного інтелекту, будуть розташовуватися всюди: у квартирах, в офісах, на вулицях. Досить буде наблизитися до стіни і сказати: “Я хочу поговорити з професором біології”. І тут же на стіні з’явиться вчений, який може дати вам всю потрібну інформацію. Така система буде застосована не тільки в галузі освіти, а й в інших сферах: медицині, юриспруденції, дизайні, психології та ін. Звичайно, реальні фахівці, наприклад хірурги, будуть потрібні, але прості проблеми можна буде вирішити віртуально. Що стосується вчителів, то вони “наживо” вже точно не знадобляться.

 • Чи зможуть люди швидко перебудуватися на самоосвіту, онлайн-навчання?

– Університетські онлайн-курси вже існують, це дійсно блискуча ідея. Правда, відсоток тих, хто кинув навчання на таких програмах, поки дуже високий. Це пов’язано з тим, що люди ще не перебудувалися, не навчилися працювати без наставника за принципом “тільки ти і монітор комп’ютера”, у них немає високої мотивації. З іншого боку, онлайн-система тільки зароджується, її потрібно коригувати. Але розвивається і вдосконалюється вона досить швидко, і, безумовно, саме за нею освіта майбутніх 50 років. Університети збережуться, але це будуть переважно віртуальні ВНЗ, навчання в яких засноване на хмарній системі. Тих, хто відвідує лекції в традиційних навчальних закладах, будуть вважати невдахами. Про них будуть говорити: “Він не зміг сам сконструювати свою освіту”.

 • Зараз підтвердженням отриманого багажу знань є диплом. Як у майбутньому фахівець буде підтверджувати свою компетентність у тій чи іншій галузі?

– Дипломи зникнуть через непотрібність – перш за все тому, що освіта перестане обмежуватися будь-якими часовими і просторовими рамками. Очевидно, з’являться центри сертифікації, у яких фахівці будуть складати кваліфікаційні іспити, що визначають набір навичок і компетенцій. Залежно від результату людина отримає або не отримає певну посаду. Ймовірно, з часом введуть також уніфіковану шкалу балів – їх кількість дозволить зайняти певне становище в суспільстві. Відповідно, університети стають постачальниками послуг, які самі ці послуги не оцінюють. У США, Канаді, Японії, Європі дуже популярна система портфоліо, коли за час навчання людина накопичує дипломи, свідоцтва, сертифікати та надає їх роботодавцю. У майбутньому накопичений інтелектуальний багаж стане одним із ключових елементів системи освіти, а інформаційні технології зроблять заслуги людини доступними і прозорими.

 • Якщо від дорослих можна очікувати свідомого підходу до освіти, то діти навряд чи будуть вчитися без постійного контролю…

– Будуть активно розвиватися дитячі освітні послуги. У найближчі 10-15 років можливості того, що зараз називають позасистемною освітою, стануть безмежні. Зокрема, буде такий сервіс, як педагогіка онлайн. Причому онлайн – це не означає, що всі сидять перед комп’ютерами і дивляться в монітори: змінюється саме середовище, в якому люди живуть, і інтерфейси, які з ними взаємодіють. Міста майбутнього, наповнені інформаційно-комунікаційними рішеннями, стануть самі по собі активними учасниками нового освітнього середовища. Зокрема, стануть пропонуватися великі ігри для дітей, які протягом багатьох днів і місяців будуть проходити в реальних міських або спеціально підготовлених просторах. Підручники навчаться начиняти штучним інтелектом, і він зможе підбирати освітні матеріали – фото, тексти, відео, завдання, схеми під потреби кожного конкретного учня незалежно від того, скільки йому років – шість чи шістдесят. Таких розробок дуже багато, вони поступово впроваджуються.

Перше, чого потрібно навчитися, якщо ви хочете домогтися успіху в майбутньому, – не боятися бути несхожим на інших, брати на себе повну відповідальність за своє життя, не боятися в один день все змінити і піти новим шляхом.

 • Зараз, щоб стати хорошим фахівцем, потрібно напрацьовувати базу знань і набувати досвіду. Що потрібно буде для того, щоб стати успішною людиною в майбутньому?

– Щоб домогтися реального успіху, потрібно розвивати ті здібності, які недоступні роботам: креативність, уяву, ініціативу, лідерські якості. Суспільство поступово переходить від товарної економіки до інтелектуально-творчої. Не дарма Тоні Блер любить говорити, що Англія отримує більше доходів від рок-н-ролу, ніж від своїх шахт. Набагато більше шансів на успіх у тих країн, які зможуть збалансувати товарні ринки і когнітивно-креативний потенціал. Нації, які вірять тільки в сільське господарство, довго не протягнуть, вони приречені на бідність.

 • Більшість футурологів прогнозують, що левову частку робочих місць скоро займуть роботи. Що залишиться людині?

– Найбільш грошовими будуть біотехнології, нанотехнології та штучний інтелект. Змінюється не тільки система освіти, а й система роботи. Зовсім скоро не залишиться людей на фабриках, зате з’явиться багато нових спеціальностей в інтелектуальній сфері. Найголовніше – вчасно зорієнтуватися і переключитися. Проблема більшості людей у тому, що вони інертні і ні кроку не можуть зробити без огляду на натовп. Перше, чого потрібно навчитися, якщо ви хочете домогтися успіху в майбутньому, – не боятися бути несхожим на інших, брати на себе повну відповідальність за своє життя, не боятися в один день все змінити і піти новим шляхом.

Чинна система освіти готує фахівців минулого

 • Зараз рівень безробіття високий як ніколи, у першу чергу серед молоді. Чи варто списувати це тільки на світову кризу, а чи частина провини й на неефективній системі освіти?

– Чинна система освіти готує фахівців минулого. Ми вчимо їх для того, щоб вони йшли на роботу, якої вже не існує, забезпечуємо тими інтелектуальними інструментами, які давно неефективні. Тому у світі такий високий відсоток безробітних. З якого дива власнику бізнесу приймати на роботу випускників: мало того, що у них немає належних знань, так ще й бракує досвіду. Як результат, у більшості провідних світових компаній домінують 50-60-річні. Але ж вони будуть продовжувати вчитися – як тільки люди будуть спокійно доживати до 120 років і дотримуватися неминучої, на мою думку, концепції безперервної освіти. Тому зараз фахівці освітньої сфери кардинально переглядають навчальні програми з природничих наук, які мають безпосередній стосунок до технологій майбутнього.

 • Але ж далеко не всі мають схильності до інтелектуальної праці. Завдяки яким талантам не схильна до розумової діяльності людина зможе вижити у світі роботів?

– Жоден високорозвинений штучний інтелект не в змозі повністю замінити людину. У нас насправді значно більше переваг перед машинами, ніж ми собі можемо уявити. Наприклад, у роботів немає образного мислення, у них немає свідомості, інтуїції. Тому вони, скажімо, не можуть замінити фондових брокерів, для яких головне не інтелект, а інтуїція. Виживуть садівники, будівельники, працівники фізичної праці, у яких робота зав’язана на креативі – тобто мається на увазі не автоматичне виконання функцій, а зміна підходу на різних етапах. Найближчим часом “робочими” будуть визнані спеціальності, які зараз вважаються інтелектуальними: програмування, веб-дизайн, 3D-проектування. Чим би людина не займалася, у неї до всього повинен бути творчий підхід, жива уява, здатність швидко орієнтуватися в мінливих обставинах і добре розвинена інтуїція.

 • Які зміни очікують людський інтелект у зв’язку з розвитком сучасних технологій – від медицини до кібернетики?

– Цілком реально, що до 2050 року буде створено надрозум, який значно перевершує найкращі уми людства практично у всіх галузях. Наприклад, зовсім недавно інтернаціональна команда вчених у рамках європейського проекту Human Brain Project з інвестиціями в $ 1 млрд створила унікальну карту людського мозку Big Brain, що показує його деталізовану структуру з точністю до 20 мікрометрів. Такий анатомічний атлас не тільки спростить роботу неврологів і нейрохірургів, допоможе лікувати важкі захворювання, але і надасть можливість побачити, як мозок обробляє емоції, сприймає інформацію. Це істотно прискорить процес створення надрозуму, а також дозволить максимально безпечно вдосконалювати і стимулювати природні когнітивні процеси, напрацьовувати базу знань. Мозкові чіпи, що забезпечують безперервну подачу інформації, – технологія недалекого майбутнього.Мітіо Каку. Американський фізик-теоретик, засновник теорії струн, автор науково-популярних книг

 • Початок 60-х – Вища школа Кібберлі в Пало-Альто
 • 1968 – закінчив з відзнакою Гарвардський університет зі ступенем бакалавра
 • 1972 – радіаційна лабораторія в Берклі в Університеті Каліфорнії, ступінь доктора філософії (PhD)
 • З 1973 – читає лекції в Принстонському університеті
 • З 1989 дотепер – викладає в головному і найстарішому коледжі Міського університету в Нью-Йорку, регулярно проводить конференції в Нью-Йорку

Мітіо Каку – активний популяризатор теоретичної фізики і сучасних концепцій про будову всесвіту, автор книг (остання – The Future of the Mind, вийшла цього року), мета яких – донести складні наукові теорії до широкої аудиторії. Каку часто виступає по радіо і телебаченню, знімається в науково-популярних і документальних фільмах, виступає як ведучий програм How the Universe works і Sci Fi Science виробництва телеканалу Discovery.

Джерело: Dsnews

0 відповіді на ""Навчання більше не буде базуватися на запам'ятовуванні""

Залишити повідомлення

Платформа для онлайн-навчання дисКурс створена для того, щоб зробити здобуття освіти більш зручним і цікавим :)

Зворотний зв’язок

Розробка - Василь Шаркань